Team Media

Najnovije tehnološke inovacije u svijetu informatičke opreme

Tehnologija je moćna sila koja značajno utječe na budućnost, te nam neprestalno pruža najnovije inovacije u svijetu informatičke opreme. Obogatila je naše živote na bezbroj načina, od povećanja produktivnosti i učinkovitosti do premošćivanja geografskih udaljenosti.

Umjetna inteligencija (AI), strojno učenje (ML), IoT (Internet of Things) robotika i 5G mreže drastično mijenjanju industrije i naš životni stil.Na primjer, precizna medicina omogućuje terapije specifične za pacijenta, a vozila bez vozača obećavaju smanjenje prometnih nesreća i povećanje mobilnosti.

Navest ćemo nekoliko najnovijih inovacija u IT tehnologiji, te predstaviti nekoliko novih i zanimljivih uređaja kao odličnih primjera inovacije informatičke opreme.

5G mobilna mreža

Sljedeća generacija bežičnih mreža ili 5G mreža nudi veću brzinu i smanjenu latenciju od 4G mreža. Imaju potencijal za omogućavanje novih aplikacija poput daljinske kirurgije i pametnih transportnih sustava.
5G je mobilna mreža pete generacije. To je novi globalni bežični standard nakon 1G, 2G, 3G i 4G mreža. 5G omogućuje novu vrstu mreže koja je dizajnirana za povezivanje gotovo svega, uključujući strojeve, objekte i uređaje.
5G bežična tehnologija namijenjena je pružanju većih vršnih brzina prijenosa podataka s više Gbps, ultra niske latencije, veće pouzdanosti, masivnog mrežnog kapaciteta, povećane dostupnosti i ujednačenijeg korisničkog iskustva za više korisnika. Veća izvedba i poboljšana učinkovitost osnažuju nova korisnička iskustva i povezuju nove industrije.

5G tehnologija ima teoretsku vršnu brzinu od 20 Gbps, dok je vršna brzina 4G samo 1 Gbps. 5G također obećava manju latenciju, što može poboljšati performanse poslovnih aplikacija, kao i drugih digitalnih iskustava (kao što su online igranje, videokonferencije i samovozeći automobili).

Dok su se ranije generacije mobilne tehnologije (kao što je 4G LTE) usredotočile na osiguravanje povezivosti, 5G podiže povezanost na višu razinu isporučujući povezana iskustva iz oblaka klijentima. 5G mreže su virtualizirane i upravljane softverom te korištenjem cloud tehnologije.

Novi bežični standard Wi-Fi 6 (također poznat kao 802.11ax) dijeli karakteristike s 5G, uključujući poboljšane performanse. Wi-Fi 6 radijski uređaji mogu se postaviti tamo gdje ih korisnici trebaju kako bi osigurali bolju geografsku pokrivenost i niže troškove. U osnovi ovih Wi-Fi 6 radija nalazi se softverska mreža s naprednom automatizacijom.

U ponudi imamo laptope i mobitele koji dolaze s mogućnošću korištenja 5G mreže, a u nastavku ćemo navesti neke od najboljih i najnovijih uređaja.

Google Pixel 7 Pro 5G 

Pokraj mnoštvo pametnih telefona, Google se uspio pridružiti sa svoja ova dva najbolja, nudeći par ozbiljnih konkurenata u Google Pixel 7 i 7 Pro. Ovo su izvrsni uređaji, koji imaju solidnu bateriju, snažan procesor, svijetli i šareni zaslon, pa čak i jednu od najboljih kamera koje smo koristili. Google Pixel 7 Pro ima izuzetno dobar softver. U mogućnosti je prevesti glasovne bilješke u tekst, izrezati neželjene dijelove iz vaših fotografija, pa čak i ekranizirati pozive tako da možete vidjeti jesu li spam ili ne. Uređaj nudi veliki izbor načina da poboljšate svoje iskustvo na telefonu.

Google Pixel 7 Pro dolazi s tri stražnje kamere. Glavni senzor od 50 MP će vam omogućiti da napravite lijepe fotografije. Ultraširoki senzor od 12 MP odlično radi u snimanju detalja pod super širokim kutom. Tu i telephoto kamera od 48 MP, koja ima razinu optičkog zuma od 5x. S prednje strane ima selfie kameru od 10,8 MP.

Pixel 7 Pro će dobiti pet godina sigurnosnih zakrpa, a korisnici dobiti besplatan pristup Google One VPN-u tijekom cijelog trajanja od pet godina. Pixel 7 Pro je opremljen sa sigurnim softverskim komponentama u Androidu 13 i Titan M2 čipom, te predstavlja jednu od inovativnih Google-a.

Samsung Galaxy Z Fold 4

Dok su svi ostali brzo odustali od te ideje, Samsung je napravio pravi izbor u razvoju sklopivih pametnih telefona. Sada u četvrtom izdanju, Samsung Galaxy Z Fold 4 najimpresivniji je sklopivi pametni telefon do sada.

Galaxy Z Fold 4 počeo je s Googleovim Android 12L softverom, koji je razvijen za veće zaslone i Samsungovo OneUI 4.1.1 sučelje. Android 12L nije drastično drugačiji od običnog Androida 12, a trenutno je ažuriran na Android 13 (koji uključuje sva poboljšanja Androida 12L) i OneUI 5.1. Samsung Galaxy Fold 4 pokreće Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 procesor s 12 GB RAM-a i vašim izborom između 256 GB, 512 GB ili 1 TB internog prostora za pohranu.

Otporan je na vodu, testiran je na sklapanje i zatvaranje do 200.000 puta, a unatoč šarkama, ovaj zaslon ima jedan od najboljih Samsungovih zaslona. Bez obzira na to želite li ga koristiti u obliku tableta ili na njegovom pokrovnom zaslonu, oba izgledaju elegantno i brzo reagiraju sa zaslonom s osvježavanjem od 120 Hz.

Nothing Phone (2)

Marka Nothing (do sada najpoznatija po slušalicama) natjerala je svijet tehnoloških entuzijasta da strpljivo čekaju otkrivanje svog novog pametnog telefona. Obećali su nešto malo drugačije i to su ispunili. Stražnja strana uređaja je prozirna, što vam omogućuje da vidite unutarnji rad uređaja. Povrh toga, sadrži niz LED svjetala koje je tvrtka nazvala ‘Glifovi’. Ova svjetla bljeskaju na različite načine kako bi vas obavijestila o dolaznim pozivima, porukama, obavijestima društvenih medija i mnoštvu drugih upozorenja na vašem uređaju.S druge strane, tim tvrtke Nothing uklopio je odličnu bateriju, dobre performanse kamere i impresivan zaslon.

 

Proširena, virtualna i miješana stvarnost

Pojmovi virtualna stvarnost i proširena stvarnost često se spominju, ali se isto tako i često brkaju. VR slušalice, kao što su Meta Quest 2 ili Valve Index, te AR aplikacije i igre, kao što je Pokemon Go, popularne su. Zvuče slično, a kako se tehnologije razvijaju, na neki se način prelijevaju jedna u drugu. To je jasno vidljivo u novim Apple Vision Pro, slušalicama koje se u prodaji neće naći do početka 2024. godine.

VR i AR još uvijek su dva vrlo različita koncepta, s definirajućim karakteristikama. VR setovi potpuno preuzimaju vaš vid kako bi vam dale dojam da ste negdje drugdje. PlayStation VR 2, Meta Quest 2, Valve Index i druge slušalice neprozirne su i blokiraju vašu okolinu kada ih nosite. Ako ih stavite dok su isključeni, mogli biste se osjećati kao da imate povez na očima.

Meta Quest Pro 5

Dok virtualna stvarnost zamjenjuje vašu percepciju, proširena stvarnost joj pridonosi. AR uređaji, kao što su Microsoft HoloLens, originalni Google Glass i razne “pametne naočale” na razini poduzeća, prozirni su, omogućujući vam da vidite sve ispred sebe kao da nosite prozirne naočale.

Tehnologija je dizajnirana za slobodno kretanje dok projicirate slike preko svega što gledate. Koncept se proširuje na pametne telefone s AR aplikacijama i igricama, kao što je Pokemon Go, koji koriste kameru vašeg telefona za praćenje vaše okoline i vizualno prekrivanje dodatnih informacija na njoj.

AR zasloni mogu ponuditi nešto tako jednostavno poput preklapanja teksta koje prikazuje vrijeme, do nečega tako kompliciranog poput holograma namještaja koji lebdi usred sobe. Pokemon Go projicira Pokemona na vaš zaslon koji leži na vrhu onoga u što je uperena kamera. HoloLens i druge pametne naočale, u međuvremenu, omogućuju vam da virtualno postavite plutajuće prozore aplikacija i 3D ukrase oko sebe.

AR i VR isprva su bili međusobno isključivi koncepti, no polako su se stopili u novu sveobuhvatnu paletu tehnologija mijenjanja stvarnosti: miješanu stvarnost. Ponekad se naziva MR ili XR, mješovita stvarnost je kada primarno VR slušalice uključuju AR aspekte u svoju upotrebu.

Svi trenutno dostupni VR setovi imaju kamere okrenute prema van koje mogu skenirati vašu okolinu i pružiti pogled na ono što je oko vas. Virtualna stvarnost postaje mješovita stvarnost kada to okruženje utječe na ono što radite preko VR seta. Može biti jednostavno poput postavljanja granica oko sebe kako se ne biste spotaknuli ni o što u stvarnom svijetu ili komplicirano poput detaljnog mjerenja namještaja i izgradnje virtualnog okruženja koje odražava te fizičke objekte.

IoT –  Internet of Things uređaji

Kad su u pitanju inovacije u svijetu informatičke tehnologije, IoT uređaji spadaju u vrlo zanimljive i neizostavne inovacije koje polagano postaju dio doma, ureda, poslovanja, industrije i gospodarstva. IoT su nestandardni računalni uređaji koji se bežično povezuju s mrežom i imaju mogućnost prijenosa podataka.

IoT uključuje proširenje internetske povezivosti izvan standardnih uređaja, kao što su stolna računala, prijenosna računala, pametni telefoni i tableti, na bilo koji raspon tradicionalno klasičnih fizičkih uređaja koji nemaju pristup internetu i svakodnevnih objekata. Ugrađeni tehnologijom, ovi uređaji mogu komunicirati i međusobno komunicirati putem interneta. Također se mogu daljinski nadzirati i kontrolirati.

TP-Link Tapo C400S2 je primjer IoT sigurnosne kamere za pametni dom, s mnoštvom korisnih značajki, uključujući AI upozorenja kretanja i noćni vid u boji. Može snimati video do 1440p rezolucije, s oštrom kvalitetom slike, i pohraniti ga lokalno, na microSD karticu ili u TP-Linkovu pohranu u oblaku, ovisno o vašim željama. Ovaj set dolazi s Tapo A200 solarnim pločama kao alternativnim napajanjem, Google i Amazon Alexa glasovnim asistentom.

 

Besplatna dostava
Za sve narudžbe iznad 400 €
Podrška 24/7
Stojimo Vam na raspolaganju
Garancija
Minimalno 1-godišnja garancija
100% Sigurno plaćanje
Jednokratno i obročno plaćanje karticama