Prvi skromni uspjesi virtualne stvarnosti datiraju iz 1990-ih, a današnje doba možemo sa sigurnošću nazvati procvatom inovativnih VR uređaja. Moderne naočale i takozvanu kacige za virtualnu stvarnost, koje se zajednički nazivaju VR setovi, pružaju bolju, svjetliju i jasniju sliku i što je najvažnije, postali su pristupačniji uređaji. Sada si svatko s pametnim telefonom može priuštiti kupnju isplative verzije VR naočala i poletjeti u virtualni svijet. Ovdje ćemo predstaviti nekoliko najboljih uređaja iz naše ponude.
HTC Vive Pro Eye, virtualni set
Stvoren u suradnji s HTC-om i Valveom, ovo je vrhunski premium paket koji se temelji na izvrsnim, profesionalnim VR naočalama. Užitak nije jeftin, ali kako ova činjenica može odvratiti prave obožavatelje koji jedva čekaju da izvuku maksimum iz VR tehnologije?
Set za virtualnu stvarnost Vivo Pro opremljena je parom 3,5-inčnih AMOLED ekrana s rezolucijom od 2880 x 1600 (1440 x 1600 po oku) i brzinom osvježavanja od 90 Hz. Reprodukcija boja je živopisna i točna, s kutom gledanja od 110°. Uređaj je opremljen naočalama s Hi-Res certifikatom koje daju puni 3D zvuk, kao i par mikrofona za poništavanje buke kako bi ostali u kontaktu s vanjskim svijetom. Vanjski uređaji imaju Bluetooth, USB-C priključak.
Sadržaj paketa: Steam VR 2.0 bazne stanice najnovije generacije u 2 količine. (mogućnost praćenja površine 5×5 m uz dodatak još nekoliko – do 10×10), kontroleri visoke preciznosti, AC adapter, DisplayPort kabeli, USB v.3.0.
Glavne prednosti:
- Izvrsna ergonomija, optimizirano težište za udobno sjedenje na glavi;
- SteamVR senzori za praćenje, akcelerometar, žiroskop, senzor blizine, IPD;
- Interpupilarna udaljenost, mogućnost podešavanja udaljenosti od leće;
- Vivo Pro Eye sustav za precizno praćenje očiju;
- Dodatna podrška za Vivo bežični adapter za bežično povezivanje.
Pimax Vision 8K X, virtualni set
Ove Pimaxove nove vrhunske VR naočale imaju dvostruki 4K zaslon. Za svako oko je zaseban LCD panel rezolucije 3840 x 2160, s povećanim brojem subpiksela do 50%, što je omogućeno CLPL tehnologijom prikaza. Dobivamo sliku skaliranu na ultra-visoku razlučivost bez efekta mreže za komarce.
Set je izrađen u vrhunskom futurističkom dizajnu. Lijep, jednostavan za postavljanje, ergonomski. Unutarnje površine imaju mekane jastučiće a vanjski dio kućišta ima poseban premaz otporan na oštećenja. Opcije konfiguracije: standardna (samo naočale, dodaci se moraju naručiti posebno), s Vivo 1.0, Vivo 2.0 ili Valve kontrolerima i baznim stanicama.
Glavne prednosti:
- Glatki grafički prikaz s frekvencijom od 90 Hz (do 110);
- 200° kut gledanja;
- IPD postavka (samo softver, zadana vrijednost 63 mm);
- Ugrađeni mikrofon, 3,5 mm audio izlaz za naočale;
- SteamVR senzori, G-senzor, žiroskop.
Oculus Quest 2 256GB virtualni set
Moderan izgled, kompaktan, ergonomski. Oculus radi bez računala. Originalni Oculus Quest bio je opremljen PenTile OLED zaslonom. Poznato je da mogu prikazati bogate boje i gotovo savršene crne, kao i vrlo kratko vrijeme odziva. Iako novi LCD-i s visokom stopom osvježavanja (i stoga vrlo kratkom odgodom osvježavanja) ne odražavaju boje tako lijepo kao njihovi OLED kolege, općenito imaju veću gustoću piksela. To znači da se oštrija slika prikazuje u istoj razlučivosti. Zaslon Oculus Quest 2 podržava stope osvježavanja od 72 Hz i 90 Hz.
Quest 2 trenutno ima najbolje zaslone s rezolucijom od 1832 × 1920 po oku. Do sada su imali OLED zaslone, ali proizvođač je shvatio da bi OLED bio važan samo za filmove, a ne igre.
Glavne prednosti:
- Tehnologija praćenja pokreta visokih performansi, pozicioniranje Oculus Insight-a s 4 širokokutne kamere;
- Definiranje granica sigurnog prostora za igru pomoću sustava Oculus Guardian kako bi se izbjegli sudari s predmetima u prostoriji;
- Vlastiti, 8-jezgreni Qualcomm Snapdragon XR2 procesor;
- Ugrađeni 3D audio
HP Reverb G2 Omnicept Edition, virtualne naočale
HP je predstavio VR naočale, poznate kao Reverb G2 Omnicept Edition, koje su u osnovi obnovljeno izdanje nedavno izdanih Reverb G2 naočala s dodatnim kamerama i senzorima za bolje praćenje pokreta očiju, zjenica, pulsa, izraza lica.
Zadržana je razlučivost izvornog modela i 3D audio, a napredno praćenje obećava mnoge prednosti i korištenje više usmjereno na ljude, ovaj put pružajući još veću kvalitetu slike.
Prati izraze lica i stoga dijalozi mogu biti još prirodniji, a praćenje vašeg otkucaja srca tijekom wellness aktivnosti može biti od pomoći.
Glavne prednosti:
- Biometrični senzori;
- Manja masa;
- Podesivi IPD (razmak između zjenica);
- Podesive leće (prikladno za korisnike koji nose naočale);
- 4320 x 2160px rezolucija;
HTC Vive Focus 3
HTC Vive Focus 3 su jednostavno najbolje VR naočale u samostalnom obliku (nije potrebna veza sa sustavom). To je upravo ono što bismo očekivali od vrhunskog VR sustava za igrače s dubokim džepovima i željom za najboljim. Jedina mana je da je Focus 3 poslovni uređaj i nije namijenjen privatnim potrošačima.
Focus 3 ima iste RGB panele od 2448 x 2448 po oku kao i Vive Pro 2, iako je brzina osvježavanja uređaja ograničena na 90 Hz. naočale također sadrže HTC-ove novorazvijene leće s dva elementa, koje vam daju široko vidno polje od 120 stupnjeva.
Glavne prednosti:
- Najširi FOV u kategoriji samostalnih naočala;
- Izvrsna rezolucija zaslona;
- Dobro izbalansirana težina;
- Materijali otporni na vlagu;
- Utor za mikro-SD karticu;
- Zamjenjiva baterija.