Team Media

Koji su najbolji načini za poboljšanje bežične mreže u domu ili uredu?

Ako mislite da je vaš Wi-Fi postao spor, postoje mnogi alati i načini za poboljšanje bežične mreže u domu ili uredu. Sporo surfanje, nemogućnost streamanja, nestanak Wi-Fi signala, i Wi-Fi mrtve zone su samo neke od problema koji vam mogu stvoriti velike probleme, pogotovo ako se radi o poslu.

Postoji i nekoliko trikova koje možete pokušati riješiti probleme s mrežom. Međutim, ako je jedini način na koji možete dobiti pristojan prijem tako da stojite pored bežičnog usmjerivača, ovi jednostavni savjeti mogu vam pomoći optimizirati vašu mrežu.

 

Provjerite svoju žičanu internetsku vezu

Prije nego što okrivite Wi-Fi, provjerite radi li internet koji dolazi u vašu kuću kako treba. To možete učiniti izravnim spajanjem računala na usmjerivač pomoću Ethernet kabela. Ako vaše prijenosno računalo nema Ethernet priključak, trebat će vam USB-na-Ethernet adapter, kao što je Asusov USB- C2500 adapter

Pokrenite test brzine za provjeru brzine svog interneta. Ako ne odgovara navedenoj brzini na vašem internetskom računu, možda ćete morati nazvati svog davatelja internetske usluge ili zamijeniti router (ili modem). Ako vaš test brzine odgovara vašem računu za internet, ali se i dalje čini sporim, možda je vrijeme da se odlučite za bolji paket. 

ASUS USB-C2500

Ako se čini da je sve u redu, pokušajte ponovno pokrenuti test bežično, stojeći direktno uz router. Ako imate slične dobre brzine pored routera, ali ne i drugdje u kući ili u uredu, onda je vaša Wi-Fi pokrivenost vjerojatno loša. Ako je vaš internet i dalje spor uz router, možda imate zastarjelu opremu koju treba nadograditi.

 

Položaj routera

Središnje lokacije pružaju najbolju pokrivenost signalom u cijeloj zgradi. Za dvokatnice, ako je vaš router ili pristupna točka na prvom katu, postavite ih visoko na policu kako biste osigurali jači signal za uređaje na drugom katu. Zidovi, podovi i metalni predmeti mogu ometati i oslabiti bežične signale vašeg routera. Postavite svoj usmjerivač što je moguće bolje izbjegli ovakve prepreke.

Ažurirajte firmware vašeg routera

Proizvođači routera uvijek poboljšavaju firmware kako bi postigli malo veću brzinu. Većina novijih routera ima proces ažuriranja ugrađen izravno u administrativno sučelje, tako da je samo potrebno pritisnuti gumb za nadogradnju firmware-a. Ostali modeli, osobito ako su stariji, i dalje zahtijevaju da posjetite web-mjesto proizvođača, preuzmete datoteku firmware-a sa stranice za podršku vašeg usmjerivača i prenesete je na administrativno sučelje. 

Čak i ako vaša bežična mreža nije u kvaru, trebali biste redovito ažurirati firmware radi poboljšanja performansi, boljih značajki i sigurnosnih ažuriranja. Za pomoć u tome imamo vodič za pristup postavkama vašeg routera. Ako stvarno želite izvući maksimum iz svog trenutnog routera, možete preuzeti firmware drugih proizvođača, poput DD-WRT otvorenog koda. To može povećati izvedbu i dati vam pristup naprednijim mrežnim značajkama, uključujući mogućnost instaliranja VPN-a izravno na vaš usmjerivač. 

 

Frekvencija routera

Pogledajte administratorsko sučelje vaše mreže i provjerite jeste li ga konfigurirali za optimalnu izvedbu. Ako imate dvopojasni router, vjerojatno ćete dobiti bolju propusnost prebacivanjem na frekvencijski pojas od 5 GHz umjesto korištenja uobičajenog 2,4 GHz.

Ne samo da 5G Hz nudi veće brzine, nego ćete vjerojatno naići na manje smetnji od drugih bežičnih mreža i uređaja jer se ta frekvencija ne koristi tako često. Međutim, imajte na umu da se ne nosi tako dobro s preprekama i udaljenostima, pa neće nužno dosegnuti toliko daleko koliko signal od 2,4 GHz.

Većina modernih dvopojasnih routera trebala bi vam ponuditi opciju korištenja istog naziva mreže ili SSID-a na oba frekvencijska pojasa. Provjerite administrativno sučelje vašeg usmjerivača, potražite mrežnu opciju od 5 GHz i dajte mu isti SSID i lozinku kao vašoj mreži od 2,4 GHz. Na taj će način vaši uređaji automatski odabrati najbolji signal kad god mogu.

Ako vam usmjerivač ne nudi opciju korištenja istog SSID-a, samo mu dajte drugo ime i pokušajte se ručno povezati s njim kad god je to moguće.

 

Promjena kanala

Smetnje su veliki problem, posebno za one koji žive u velikim urbanim područjima. Signali iz drugih bežičnih mreža mogu utjecati na brzine, te bežična elektronika kao što su bežični telefoni, mikrovalne pećnice, monitori za bebe i daljinski otvarači garažnih vrata koriste istu frekvenciju. Svi moderni routeri mogu se prebacivati između različitih kanala kada komuniciraju s vašim uređajima.

Većina će usmjerivača odabrati kanal umjesto vas, ali ako susjedne bežične mreže također koriste isti kanal, naići ćete na zagušenje signala. Dobar router postavljen na “Automatski odabir” pokušat će odabrati najmanje zagušeni kanal, ali stariji ili jeftiniji usmjerivači mogu samo odabrati unaprijed definirani kanal, čak i ako nije najbolji. 

Kod 2,4 GHz trebate se držati kanala 1, 6 i 11 budući da su oni jedini koji se ne preklapaju s drugim kanalima (što može pogoršati performanse). Međutim, 5 GHz općenito koristi kanale koji se ne preklapaju, što bi trebalo znatno olakšati odabir.

Ako ustanovite da vam postavka “Automatski odabir” ne radi dobro, prijavite se u administratorsko sučelje vašeg usmjerivača, idite na osnovnu bežičnu kategoriju i pokušajte odabrati jednu ručno (idealno, onu koju ne koristi mnogo mreža u vašem području) . Pokrenite još jedan test brzine da vidite daje li to bolji signal i veće brzine u odnosu na automatsku postavku u vašim problematičnim područjima.

Imajte na umu da se zagušenost kanala s vremenom može promijeniti, pa ako ručno odaberete kanal, možda ćete se htjeti prijaviti s vremena na vrijeme kako biste bili sigurni da je i dalje najbolji.

 

Kvaliteta kontrole

Većina modernih usmjerivača dolazi s alatima za kvalitetu usluge “Quality of Service (QoS) za ograničavanje količine propusnosti koju koriste određene aplikacije. Postavke QoS-a obično se mogu pronaći pod naprednim postavkama u administratorskom sučelju mreže.

Možete koristiti QoS za davanje prioriteta video pozivima nad preuzimanjem datoteka. Neke QoS postavke čak vam omogućuju da odredite prioritet različitim aplikacijama u određeno doba dana.

Neki routeri olakšavaju tu opciju nudeći postavku za multimediju ili igrice tako da znate da će te aplikacije imati prioritet. Ako pokušavate streamati igre dok dijelite mrežu, postoje koraci koje možete poduzeti da poboljšate stvari.

 

Zamjena antene

Ako vaš router koristi unutarnju antenu, dodavanje vanjske bilo bi dobra ideja jer obično šalje jači signal. Vaš router možda ima antene koje možete sami dodati, ali ako ih nemate, mnogi proizvođači usmjerivača prodaju antene zasebno. U mnogim slučajevima možete birati između višesmjernih antena, koje šalju signal u svim smjerovima, ili usmjerenih, koje šalju signal u jednom određenom smjeru. Većina ugrađenih antena uglavnom je višesmjerna. Usmjerena antena obično je bolja opcija jer su izgledi da nemate slabih točaka u svojoj mreži u svakom smjeru. Usmjerite vanjsku antenu u smjeru vaše slabe točke i ona će prikladno emitirati signal. Pojedinosti o tome što kupiti potražite na web stranici proizvođača svog routera.

 

Upotrijebite Mesh Wi-Fi i repetitor (repeater) signala

Moguće je da je vaš dom ili ured jednostavno prevelik da bi jedan router poslao dobar signal. Vaš router također može imati previše kutova za obilaženje i zidova kroz koje se može probiti. Ako je to slučaj, trebat će vam drugo rješenje za proširenje signala: pojačivač dometa ili isprepletena (MESH) mreža. Ovo vrijedi posebno za veće urede s više prostorija i uređaja. 

Proširivači dometa primaju signal s vašeg usmjerivača, zatim ga ponovno emitiraju na vaše uređaje i obrnuto. Na taj način dobivate jeftino rješenje koje može djelovati kao repetitor za proširenje dometa vašeg bežičnog usmjerivača. Međutim, oni često nisu tako učinkoviti kao Mesh Wi-Fi sustavi, koji u potpunosti zamjenjuju vaš postojeći usmjerivač.

ASUS ROG Rapture GT6 WiFi 6 Mesh

Umjesto da samo ponavljaju signal usmjerivača, više jedinica radi zajedno kako bi inteligentno usmjerilo promet natrag na vaš modem, pokrivajući vaš dom ili ured u jednoj Wi-Fi mreži koja doseže svugdje gdje vam je potrebno. Prilikom postavljanja ovih isprepletenih točaka, pridržavajte se istih pravila za određivanje položaja: jedan čvor je povezan s vašim modemom, a svaki od ostalih čvorova trebao bi biti dovoljno blizu da pokupi solidan signal, a dovoljno daleko da proširi pokrivenost do mrtvih točkama.

Bežični repetitori su praktični uređaji koji re-emitiraju bežični signal, pojačavajući signal s vašeg usmjerivača na druge katove ili suprotnu stranu zgrade. Možete ga postaviti bilo gdje, ali tražite mjesta koja su na pola puta između vašeg usmjerivača, modema ili pristupne točke i vašeg uređaja.

 

Besplatna dostava
Za sve narudžbe iznad 400 €
Podrška 24/7
Stojimo Vam na raspolaganju
Garancija
Minimalno 1-godišnja garancija
100% Sigurno plaćanje
Jednokratno i obročno plaćanje karticama