Team Media

Kako odabrati najprikladniju vrstu pohrane podataka za svoje potrebe?

Kad je u pitanju pohrana podataka, prije kupnje razmislite koja vrsta je najprikladnija za vaše potrebe. Digitalno doba možda nam je donijelo nove načine za stvaranje i pohranu podataka, ali također je stvorilo nove načine za njihov gubitak. Nezamjenjivi dokumenti, fotografije, osobni podaci – bez obzira na to što trebate pohraniti, važno je da znate kako to učiniti ispravno i zaštitite se uređajem za pohranu pričuvnih kopija.

Napredak potrošačke tehnologije omogućio nam je pristup širokom rasponu prijenosnih uređaja za pohranu koji olakšavaju sigurnosno kopiranje najvažnijih podataka i zaštitu od neočekivanih katastrofa. Ovdje ćemo raščlaniti različite dostupne vrste pohrane podataka i prednosti svake od njih.

Prijenosni tvrdi disk

Prijenosni tvrdi disk jednostavan je uređaj za pohranu i prijenos podataka te je manja prijenosna verzija tvrdog diska vašeg računala ili laptopa. Veliki kapacitet tvrdih diskova čini ih idealnim za prijenos velikih serija podataka između računala ili kao uređaj za dugoročno sigurnosno kopiranje do nekoliko terabajta osobnih podataka ili podataka tvrtke.

Prijenosni tvrdi disk se ne smije pobrkati s vanjskim tvrdim diskom koji zahtijeva vlastiti izvor napajanja i stoga je manje mobilan; jednostavno se priključi u bilo koje računalo i može se lako ukloniti kada nije u upotrebi. Izvrstan je za velike sigurnosne kopije i prijenose podataka, a prednosti su mu veliki kapacitet pohrane, te su prenosiviji od eksternih tvrdih diskova. Morate uzeti u obzir da su veći i teži od USB-a i SD kartica; dizajnirani su prvenstveno za prijenosna i stolna računala.

Eksterni tvrdi disk

Eksterni tvrdi disk je medij za pohranu koji se može spojiti na vaše računalo i pohraniti sve potrebne podatke koje ne trebate ili trenutno želite na svom računalu. Obavlja isti zadatak kao unutarnji HDD ili SSD. To je još jedan način da napravite sigurnosnu kopiju svog rada u slučaju da se nešto dogodi vašem stolnom ili prijenosnom računalu. Eksterni disk zahtijeva vlastito napajanje, ali je zato većeg kapaciteta od prijenosnog tvrdog diska. Prednosti su da nećete trebati internet da biste pristupili svojim podacima, a kada svoje osjetljive podatke držite izvan mreže, smanjujete rizik da vaši podaci mogu biti meta bilo koje vrste mrežnog napada. Možete pristupiti svojim podacima bez oslanjanja na Wi-Fi ili internetsku vezu bez obzira gdje se nalazite.

Kada koristite vanjske tvrde diskove, vaši podaci pripadaju samo vama i imate fizički posjed svih tih osjetljivih informacija. Vaši podaci su sigurni, a još sigurniji kada prijenosni tvrdi disk zaštitite lozinkom.

 

Razlika između prijenosnog i eksternog HDD-a

Vanjski tvrdi diskovi dizajnirani su za pohranu podataka, dok su prijenosni tvrdi diskovi dizajnirani za prijenos podataka. Vanjsku jedinicu možemo smatrati dijelom računala, kao periferni uređaj poput pisača ili skenera. Prijenosni tvrdi diskovi, s druge strane, više nalikuju flash pogonima u smislu korisnosti i funkcije. Prijenosni tvrdi disk može učitati podatke s jednog računala i prenijeti datoteke na računalo na drugom mjestu. Vanjski tvrdi disk, umjesto prijenosa podataka, jednostavno dodaje više GB u pohranu podataka računala.

Prijenosni tvrdi diskovi manji su od vanjskih tvrdih diskova. Prijenosna jedinica može biti mala poput standardnog pametnog telefona i može lako stati u torbe prijenosnih računala, ruksake, torbice i džepove. Eksterne jedinice velike su poput uobičajenih tvrdih diskova, ali ono što uređaje čini još većima je potreba za kućištem. Vanjski tvrdi diskovi obično se nalaze u metalnom kućištu koje prekriva cijeli disk, s malim otvorima za kabel za napajanje i priključni kabel.

Portabilni HDD uređaji troše vrlo malo energije i stoga koriste USB napajanje preko računala ili laptopa. Eksterni pogoni tvrdog diska veći su uređaji i ne mogu raditi samo s napajanjem putem USB-a; pogoni su spojeni na AC adapter za napajanje. Ako eksterni disk nije priključen na izvor napajanja, nego samo na računalo, operativni sustav neće prepoznati pogon i neće moći pristupiti podacima koji se nalaze u njemu.

 

SSD disk

Kako SSD postaje sve jeftiniji, a poboljšavaju performanse i kvalitetu, oni postaju jedan od najboljih načina za poboljšanje performansi naših svakodnevnih računala kod kuće ili na poslu. Nadogradnja SSD-a daje najveću korist za vaš novac jer vam daje značajnu razliku u svakodnevnom korištenju vašeg računala po razumnoj cijeni. SSD diskovi funkcioniraju poput memorije u vašem računalu ili digitalnom fotoaparatu. Budući da nema fizičkih pokretnih dijelova, SSD diskovi mogu pisati i pristupati podacima puno većim brzinama od HDD-ova, koji mogu čitati i pisati podatke samo onoliko brzo koliko se mehanika može kretati. Još jedna pozitivna strana SSD diska i nepokretnih dijelova je da obično imaju dulji životni vijek jer ima manje komponenti koje se mogu istrošiti ili pokvariti.

Većina stolnih računala, pa čak i neka prijenosna računala dopuštaju više od jednog tvrdog diska. Uobičajena moderna postavka tvrdog diska uključuje SSD za vaš operativni sustav i sekundarni HDD za pohranu glazbe, slika, videa i programa koje ne morate pokretati tako brzo.  Naravno, i SSD disk ima svoje nedostatke u usporedbi sa klasičnim HDD jedinicom. Veće brzine prijenosa znače učinkovitiji radni tijek. Puno SSD modela obećava velike brzine prijenosa, no ne uspijevaju ih održati zbog prigušenja podataka. Prigušivanje namjerno usporava brzinu podataka kako bi se spriječilo pregrijavanje jedinice, što je najveća prijetnja dugovječnosti flash memorije.

 

Koji čimbenici se uzimaju pri odabiru kupnje vanjskog tvrdog diska?

Za većinu kupaca, kapacitet pohrane, što ujedno predstavlja i cijenu, najvažniji je čimbenik pri kupnji vanjskog tvrdog diska. Sve se svodi na to koliko podataka morate sigurnosno kopirati i koliko prostora želite proširiti. Imajte na umu da SSD-ovi obično imaju oko 4TB i mogu biti prilično skupi, dok HDD-ovi mogu imati veće kapacitete za manje novca.

Morat ćete uzeti u obzir brzinu čitanja/pisanja, odnosno koliko brzo vaš pogon može dohvaćati i pohraniti nove podatke. Mogućnost dohvaćanja velikih datoteka s vašeg računala i njihovog pohranjivanja na tvrdi disk u nekoliko sekundi je jako važan čimbenik. Prosječna brzina prijenosa HDD-a je negdje između 80 i 160 MB/s za pogon od 7200 RPM. To se povećava na oko 300 MB/s do nekoliko tisuća MB/s sa SSD-om. Solid State diskovi nude najveće brzine, što bi moglo utjecati na vašu odluku. Osobito ako prelazite s HDD-a na SSD, vjerojatno ćete primijetiti značajnu razliku u brzini.

Gaming SSD

Ponekad pohranjujemo osjetljive podatke na vanjski tvrdi disk. Kako bi ti podaci bili sigurni, diskovi mogu dolaziti s vlastitim ugrađenim sigurnosnim softverom, poput zaštite lozinkom, pa čak i sigurnosti otiska prsta. Pripazite na napredne sigurnosne značajke ako predviđate da će vam trebati, poput softverske i hardverske enkripcije.

Što se tiče gejmera, igre su s godinama postale mnogo veće i uobičajeno je kupiti tvrdi disk kao nadopunu internoj pohrani vašeg sustava. Mnogi proizvođači nude tvrde diskove specifične za konzole ili igre kako bi dobro radili u tim uvjetima.

 

Besplatna dostava
Za sve narudžbe iznad 400 €
Podrška 24/7
Stojimo Vam na raspolaganju
Garancija
Minimalno 1-godišnja garancija
100% Sigurno plaćanje
Jednokratno i obročno plaćanje karticama