Team Media

Koji tip zaslona izabrati?

Prvo pitanje koje biste si uvijek trebali postaviti kada kupujete zaslon: koji tip izabrati i može li se uopće spojiti na vaše računalo? Morat ćete provjeriti izlaz na računalu i vidjeti koje su vrste portova dostupne (ako imate namjensku video karticu, htjet ćete pogledati te izlaze). Zatim provjerite ima li vaš monitor istu vrstu portova – ako nema, trebat će vam neka vrsta adaptera ili poseban kabel.

Portovi

VGA je zastarjeli standard za video-izlaz koji je još uvijek dostupan na računalima, uglavnom na jeftinijim sustavima i prijenosnim računalima poslovne klase (kako bi bili sigurni da se mogu spojiti na starije projekcijske sustave). VGA ima mnogo ograničenja u usporedbi s drugim dostupnim vrstama povezivanja. Radi na analognom standardu, tako da nema tehničkog ograničenja za njegovu razlučivost ili brzinu osvježavanja, ali je praktički ograničeno električnom snagom i duljinom samog kabela.

DVI je digitalni nasljednik analognog VGA standarda. Iako je također prilično star, još uvijek se često koristi na monitorima, stolnim matičnim pločama i diskretnim grafičkim karticama, iako njegova relativno velika veličina i veza na vijke znači da nije popularan na prijenosnim računalima.

Ako imate televizor ravnog ekrana, prilično su dobri izgledi da ste već upoznati s HDMI priključcima i kabelima. HDMI je digitalni standard koji prenosi i audio i video – to znači da ako vaš monitor ima ugrađene zvučnike ili priključak za slušalice, nema potrebe za zasebnom audio vezom.

Veličina ekrana

Veći monitori su bolji ako ih koristite u svrhe povezane s grafikom: gledanje ili uređivanje videa, grafički intenzivne videoigre, fotografiranje i tako dalje. Ako puno radite na svom računalu, možda ćete otkriti da veći (i višestruki) zasloni mogu učiniti ljude produktivnijima. Ako računalo ne koristite intenzivno za bilo koju od ovih namjena, možda vam neće trebati veliki zaslon. Imajte na umu da su neki monitori jednostavno preveliki za udobno korištenje na vašem stolu. Sve iznad 34 inča općenito je preveliko za standardne udaljenosti gledanja s računala.

Omjer širine i visine – oblik monitora

Omjer slike monitora je omjer širine ploče zaslona i njegove visine. Većina monitora koji se danas prodaju koriste 16:9, isti omjer slike kao i televizori, kako bi se omogućilo idealno gledanje videa preko cijelog zaslona. 16:10 je malo viši, pogotovo za “profesionalne” ili grafičke modele, iako ga može biti malo teže pronaći. Stariji “kvadratni” omjeri stranica, poput 4:3 i 5:4, rijetko se viđaju na modernim monitorima. 16:9 je vjerojatno idealan za većinu korisnika, ali nova kategorija ultraširokih monitora također sve više dobiva na popularnosti. Ovi ultraširoki monitori dizajnirani su za obavljanje više zadataka s više programskih prozora ili pružanje super-širokog vidnog polja za igranje. Omjer od 21:9 ili veći i obično su mnogo skuplji od konvencionalnih monitora.

Vrsta ekrana – boje i kutovi gledanja

Moderni LCD paneli mogu se podijeliti u dva osnovna tipa dizajna: twisted nematic (TN) ili in-plane switching (IPS). Razlike između njih su vrlo tehničke, ali sve što stvarno trebate znati je da su LCD-TN paneli jeftiniji za proizvodnju i stoga se nalaze u jeftinijim monitorima, dok LCD-IPS paneli imaju bolju reprodukciju boja i kutove gledanja. 

Međutim, IPS paneli također imaju sporije vrijeme odziva, što ih čini manje prikladnim za igrače. Tu su i LCD ekrani s vertikalnim poravnanjem (LCD-VA). VA ekrani pokušavaju premostiti jaz između IPS i OLED zaslona. 

VA ekrani obično imaju superioran kontrast i reprodukciju boja u usporedbi s IPS panelima, ali pate od lošijih kutova gledanja i sporijeg vremena odziva.

OLED ekrani postaju sve popularniji u telefonima i televizorima. Njihov nevjerojatan kontrast i svijetle boje su privlačni, ali ovi ekrani se još ne koriste na široko za PC monitore. OLED (i QD-OLED) monitori obično imaju vrhunsku cijenu, ali postupno postaju pristupačniji.

 

Omjer kontrasta

Omjer kontrasta je razlika između svjetline najsvjetlije bijele i najtamnije tamne koju zaslon može proizvesti. Ovo je važno za zaslon, jer što je veći kontrast u ova dva ekstrema, to su suptilnije razlike u boji i vrijednosti koje monitor može prikazati. Kontrastna izvedba vašeg monitora prilično je usko povezana s načinom na koji zaslon proizvodi svjetlost. OLED monitori imaju najbolji kontrast i crnu boju, budući da se svaki piksel može zasebno zatamniti ili isključiti. Zasloni tipa LCD (TN, IPS i VA) oslanjaju se na pozadinsko osvjetljenje za osvjetljenje – kao rezultat toga, njihova kontrastna izvedba obično je lošija od zaslona zasnovanih na OLED-u. U obitelji LCD zaslona, VA paneli obično imaju najbolji kontrast, a TN zasloni najgori. IPS zasloni su negdje u sredini i ostaju popularan izbor za višenamjenski monitor.

Vrijeme odziva

Potrebno je ograničeno vrijeme da se pikseli na monitoru promijene iz boje u boju, a kašnjenje između tih promjena naziva se “vrijeme odziva”. To se mjeri u milisekundama (ms) i što je manji broj, to je bolje vrijeme odziva. Brzo vrijeme odziva može poboljšati kvalitetu videa, ali za većinu ljudi (čak i grafičkih profesionalaca) to nije vitalna specifikacija.

Međutim, brže vrijeme odziva ključno je za performanse PC igara, jer sporije vrijeme odziva može uzrokovati zamućenje pokreta. Igrači bi trebali zahtijevati brzo vrijeme odziva, ispod 8 ms i manje,  kako bi osigurali da njihov monitor ne utječe suptilno na njihovu izvedbu u igrama s brzim tempom.

Rezolucija zaslona – oštrina slike

Svaki moderni zaslon stvara svoju sliku s mrežama piksela. Rezolucija monitora odnosi se na njegov ukupan broj piksela, izražen kao brojčana vrijednost “Horizontal by Vertical”. To znači da standardna veličina rezolucije, 1920×1080 uključuje više od dva milijuna pojedinačnih piksela na zaslonu. Čak i jeftini monitori ovih dana imaju barem 1920×1080 rezoluciju, standardni format poznat kao 1080p. 

Ta se posebna razlučivost dijeli s većinom standardnih LCD televizora, mnogim telefonima i tabletima te širokim spektrom drugih tehnologija, kao što je rezolucija strujanja većine web videa i Blu-ray diskova. Općenito želite onoliko razlučivosti koliko možete priuštiti i stati u svoj monitor.

  • 1280×800, 1440×900, 1600×900, 1680×1050 su standardi rezolucije koji se nalaze samo na vrlo malim, jeftinim monitorima.
  • 1920×1080 ili “1080p” standardna je razlučivost monitora, dostupna u gotovo svakoj veličini. Ovo je standardni omjer slike 16:9, što ga čini istim oblikom kao i TV u vašoj dnevnoj sobi. Ovo se ponekad naziva i “Full HD”.
  • 1920×1200 nešto je više od 1080p i popularno je kod poslovnih i grafičkih monitora.
  • 2560×1440 je opcija 16:9 veće rezolucije, koja se u krugovima igara ponekad naziva “2K” ili “1440p”.
  • 2560×1600 je 16:10 varijanta rezolucije 2560×1440.
  • 3840×2160 je “4K” rezolucija, tako se zove jer je četiri puta oštrija od 1080p. 4K se često naziva “Ultra High Definition” ili UHD.
  • 7680×4320 je “8K” rezolucija. 8K zasloni su još uvijek prilično skupi, ali su sada lako dostupni kao računalni monitori i televizori.
Besplatna dostava
Za sve narudžbe iznad 400 €
Podrška 24/7
Stojimo Vam na raspolaganju
Garancija
Minimalno 1-godišnja garancija
100% Sigurno plaćanje
Jednokratno i obročno plaćanje karticama