Team Media

Vodič za kupnju gamerskog računala

Gaming računalo je izvrstan izbor ne samo za gejmere nego i za ostale korisnike koji trebaju grafički zahtjevno računalo. Naša kategorija gaming računala i komponenti nudi idealan omjer cijene i performansi.  Prilikom odabira računala najvažniji čimbenici za gejmere su grafička kartica, procesor i kapacitet RAM-a. Pogledajmo kakvo računalo i koje  komponente predstavljaju idealan izbor za profesionalne i hobi gejmere.

Gaming računalo – zašto je dobar izbor?

Gamer računala često imaju najjače komponente na tržištu. Na temelju toga, gaming računalo se najviše preporučuje ljubiteljima računalnih igara, ali njegove izvanredne performanse često se mogu isplatiti profesionalcima u 3D grafici, umjetnoj inteligenciji ili u video i drugim multimedijskim produkcijama.

  • Gaming računalo opremljeno je vrhunskim komponentama podržanim najnovijim tehnologijama.
  • Bavite se digitalnim kreacijama, ali volite i zaigrati koju igru? Gaming računalo vam omogućuje oboje zahvaljujući visokim performansama.
  • Gaming računalo često je na prvi pogled prepoznatljiv po svom futurističkom dizajnu i RGB osvjetljenju.

Gaming grafička kartica

Grafička kartica je najvažnija komponenta gaming računala. Grafičke kartice za desktop gejmere su u većini slučajeva moćnije od prijenosnih računala. Performanse grafičke kartice uvelike utječu na iskustvo igranja – bolja grafička kartica osigurava bolji doživljaj i glatki performans, odnosno igranje.

Nesumnjivo, važan element računala za igre je i njegov dizajn. Boje, dizajn, ali čak i osvjetljenje. Računalo za gejmere s elegantnim RGB osvjetljenjem daje potpuno drugačiji ugođaj vašem gaming kutku.

Većina računala za gejmere temelji se na NVIDIA grafičkim čipovima. Proizvodi ove marke uključuju GTX kartice srednje klase, a za najzahtjevnije igrače vrhunske RTX 20 i 30 serije. Ključne prednosti uključuju DLSS tehnologiju koja poboljšava performanse igranja putem umjetne inteligencije i NVIDIA OptiX API podršku za OptiX ray tracing za Windows, Linux i ARM.

  • Srednju klasu predstavljaju gejmerska računala opremljena s NVIDIA GTX grafičkim karticama. Modeli s većim brojevima također podržavaju ray tracing.
  • Gamerska računala s NVIDIA RTX grafičkim karticama oduševit će čak i najzahtjevnije igrače s podrškom za DLSS, ray tracing-om i povoljnom cijenom. Računala s NVIDIA Quadro RTX grafičkim karticama pružaju beskompromisne performanse, namijenjena su kreativnim profesionalcima koji trebaju raditi na složenim projektima brzo i učinkovito. Ova impresivna količina hardvera pruža pravi užitak i najzahtjevnijim gejmerima.

AMD grafičke kartice postaju sve popularnije

Kada birate komponente za gamer računalo, ne možete pogriješiti ni s AMD grafičkim karticama. Možda malo zaostaju za NVIDIA karticama u performansama, ali je cijena puno pristupačnija. Najnovija serija Radeon RX 6000 posebno je namijenjena gejmerima, kao i prva serija koja već podržava ray tracing.

Iako je grafička kartica vrlo važna za gamer računala, ne treba zanemariti ni procesor. Ako je kartica znatno snažnija od procesora (ili obrnuto), dolazi do takozvanog efekta “uskog grla” – jedna komponenta ne može biti u koraku s drugom. Međutim, s unaprijed sastavljenim modelima gejmerskih računala, ne morate se brinuti o tome.

 

Odabir procesora za gaming računalo

U idealnom slučaju, što je veća frekvencija vašeg procesora, to bolje. Ovu vrijednost navodi proizvođač u GHz. Isto vrijedi i za jezgre;  što više, to bolje –  iako većina igara ne može iskoristiti više od četiri do šest procesorskih jezgri. Osim performansi, obratite pozornost i na najnoviju liniju modela kako biste olakšali buduća ažuriranja.

  • Modeli računala s procesorima Intel Core i3 ili npr. laptop s AMD Ryzen 5 su pristupačni po cijeni i prikladni za nezahtjevne igre.
  • Modeli računala s Intel Core i5 ili AMD Ryzen 5 procesorima su u srednjem rangu, dobri su za glatku izvedbu većinu igara.
  • Računalo opremljeno s Intel Core i7 ili AMD Ryzen 7 pruža beskompromisne performanse igranja zahvaljujući svojoj visokoj frekvenciji.
  • Modeli računala s AMD Ryzen 9 procesorima mogu imati do 16 jezgri, što je posebno pogodno za CPU streaming.
  • AMD Ryzen Threadripper je zasada najjači procesor za stolna računala s najvišim performansama ikad.

Kao i većina komponenti, neki procesori se mogu overclockirati. Međutim, da bi to učinili, procesor mora imati otvoreni množitelj (Intel ima oznaku K, kod AMD-a je moguće overclockirati sve) i trebat će dobro hlađenje. Vodeno hlađenje računala održava vaše računalo na sigurnoj temperaturi čak i kada se pregrije.

 

Koja RAM memorija odgovara gaming računalu?

Proizvođači također često nude memorije posebno za modele stolnih računala za gejmere. Oni obično rade na nešto višoj frekvenciji od tradicionalnih RAM memorijskih modula. Međutim, najvažniji aspekt je veći kapacitet. Što više GB, to bolje.

 

  • 8 GB RAM – Ne tako davno, 8 GB je još uvijek bilo dovoljno za većinu igara. Danas je to minimum za gaming PC.
  • 16 GB RAM – solidan srednji rang, dovoljan za veliku većinu gejmera, čak i za zahtjevnije igre.
  • 32 GB RAM ili više – Posebno se preporučuje za igranje velikih, otvorenih svjetova (scena) i manje optimiziranih igara.

 

HDD kapacitet (tvrdi disk)

Za gaming računalo, dobra je ideja odabrati najbrži mogući tvrdi disk te najveći kapacitet. Za desktop računala obično je najbolja kombinacija SSD-a i HDD-a.

To je zato što SSD značajno ubrzava ne samo učitavanje novih lokacija i scena za igre, spremanje i nesmetani rad igara, već i rad operativnog sustava. A veći kapacitet HDD-a je važan radi pohrane podataka.

 

  • SSD – ultra brzi pogon koji mnogo brže pokreće operativni sustav i instalira igre.
  • HDD – sinonim za veliki kapacitet uz nisku cijenu, iako je njegova brzina znatno manja od SSD-a.
  • HDD + SSD – kombinacija HDD + SSD je najpraktičniji izbor ne samo za igrače. SSD je odgovoran za pokretanje sustava i igara, a HDD za pohranu podataka.
  • SSHD – SSHD kombinira tradicionalni HDD s 8 GB SSD cache memorije za brže performanse sustava i igranja. Ovi hibridni tvrdi diskovi su već izumrli i zamijenjeni su SSD-ovima.

 

Kapacitet tvrdog diska određuje koliko igara i multimedijskih sadržaja može pohraniti računalo za korisnike. Igra može biti veličine nekoliko MB, ali može biti i više od 100 GB, a naravno važno je i da ostane nekoliko GB u operativnom sustavu.

Gaming računalo za streaming

Bit nekih računala za gejming je streamati igru ​​na Twitch, YouTube ili slične poslužitelje. Osnovna i glavna komponenta je višejezgreni procesor koji istovremeno može nositi i snimanje igara i prijenos na web.

Nemojte podcjenjivati ​​važnost performansi RAM-a i grafičke kartice za nesmetan streaming. Možda će vam također trebati alati i softver za snimanje i digitalizaciju videa za streaming i druge multimedijske operacije.

VR – ready gaming računala

VR – Ready gaming računala pružaju dovoljno performansi za besprijekorno iskustvo virtualne stvarnosti. Samo priključite VR naočale i već možete uživati ​​u čaroliji virtualnog svijeta.

VR – Ready gamerska računala mogu pokretati čak i najzahtjevnije moderne igre. Osnovno pravilo za VR ‑ Ready gaming računala je dovoljno jaka grafička kartica i nova generacija četverojezgrenih ili više jezgrenih procesora.

 

Besplatna dostava
Za sve narudžbe iznad 400 €
Podrška 24/7
Stojimo Vam na raspolaganju
Garancija
Minimalno 1-godišnja garancija
100% Sigurno plaćanje
Jednokratno i obročno plaćanje karticama