Team Media

Sve što trebate znati o grafičkim karticama

GPU

Spremate se kupiti ili nadograditi računalo? Želite li proširiti svoj stroj ili vam je potrebna konfiguracija koji dobro radi s višim grafičkim postavkama? Želite li grafičku karticu koja pokreće igre bez problema? Mnogo je aspekata koje treba razmotriti prije kupnje, ali naš vodič za kupnju pomoći će vam da se snađete.

Postoji nekoliko varijabli koje treba uzeti u obzir, od monitora preko procesora do kućišta računala. Svatko ima svoje preferencije, ovisno o tome pokreću li igrice, videe ili uredske programe koji zahtijevaju ozbiljniju grafiku.

Kako bismo vam olakšali razumijevanje značenja značajki, pomoći ćemo vam sve objasniti i pokušati vam olakšati izbor.

Odredite približni iznos koji možete potrošiti, ali imajte na umu da su cijene vrlo širokog spektra. Razmislite za što želite koristiti svoju novu grafičku karticu. Potrebna vam je početna, obična grafička kartica ukoliko je glavna svrha surfanje interneta, obavljanje uredskih zadataka, gledanje videa, bez potrebe za zasebnom (ugradbenim) grafičkom karticom.

Treba odabrati jaču grafičku karticu ako je cilj igrati igre. Važno je pitanje, naravno, o kojim igrama je riječ, ali programeri uvijek navode minimalne hardverske zahtjeve da bi igre mogle ispravno raditi.

Općenito govoreći, 30 fps (prikaz sličica u sekundi) je granica na kojoj se sporije igre mogu igrati. Otprilike dvostruko više od toga je idealno za brže i dinamičnije igre kao što su akcijsko-pustolovne ili vožnje autom.

Programeri igara obično navode parametre u dvije grupe: minimalni i preporučeni zahtjevi, pa je za uživanje u korisničkom iskustvu vrijedno razmotriti preporučene zahtjeve, koji se ne odnose samo na grafičku karticu, već i na drugi hardver (CPU, RAM, pohrana). Što se tiče grafičkih kartica preporučenih za igranje, mogućnosti su široke, ponuda se kreće od niže srednje do vrhunske kategorije.

Za iznimno visoke razine kao što su 3D modeliranje, izrezivanje videa, 4K renderiranje, potrebna oprema je par monitora visoke razlučivosti i moćna, vrhunska grafička kartica koja će lako obavljati te zadatke.

Neki od najvažnijih aspekata

Proizvođač

Najčešće su individualne preferencije te koju mogu igrati važnu ulogu u odabiru proizvođača: s kojom markom proizvoda ste imali pozitivna iskustva (npr. u slučaju drugih tehničkih članaka), kakva ste mišljenja o njoj pročitali te koji je  proizvođač procesora grafičke kartice u pitanju.

AMD ili Nvidia?

Modeli opremljeni AMD grafičkim čipovima konkurentni su u višoj srednjoj klasi i nešto nižem cjenovnom rangu. Međutim, u višoj kategoriji, AMD nema konkurentnu alternativu Nvidia RTX grafičkim karticama. To bi se moglo promijeniti sa grafičkim karticama baziranih na AMD “Big Navi” arhitekturi. Naravno, Nvidia ima odgovor, a Ampereove najmodernije grafičke kartice (RTX 3060, RTX 3070, RTX 3090) su isto dostupne. Na tržištu grafičkih kartica prisutni su deseci proizvođača, s više od sto modela, ali zapravo dvije tvrtke proizvode grafičke procesore koji su im potrebni: Nvidia i AMD.

Grafički chipset

Grafički chipset je grafički procesor za graičke kartice, čiju proizvodnju gotovo u potpunosti pokrivaju Nvidia i AMD. GeForce i Quadro modeli kartica s Nvidia grafičkim procesorima dostupni su u RTX, GT, GTX i P linijama proizvoda. AMD proizvodi grafičke kartice s Radeon i Radeon Pro chipsetima dostupne su u liniji RX i WX.

 

Nvidia

Hlađenje

 

U slučaju aktivnog hlađenja koristi se ventilator, u slučaju pasivnog hlađenja rashladna rebra (prednost je da ne stvaraju buku), a u slučaju vodenog hlađenja, cirkulacija rashladne tekućine održava grafičku karticu na optimalnoj temperaturi.

Za opću uporabu preporuča se pasivni sustav za razvoj aktivnog sustava bez buke, dok se za veće zahtjeve za snagom preporučuje sustav s vodenim hlađenjem.

 

Količina memorije

Vrsta memorije također bitno određuje performanse grafičke kartice. Najnapredniji članovi obitelji GDDR memorija već rade s velikom propusnošću i velikom brzinom takta, a te memorije također pružaju veće performanse.

Na našim stranicama možete odabrati najveći broj grafička kartica s GDDR5 i GDDR6 memorijom koje predstavljaju srednju klasu, a GDDR6X memorija se nalazi u high-end modelima.

Performansa

Ako trebate bolje performanse, možda ćete htjeti odabrati jači model među dostupnim proizvodima. Nije baš istina da će grafičke kartice biti učinkovitije zbog overklokinga, što je češće rađeno kod procesora. Sa stabilnim radom, raspoloživo povećanje snage je tek oko 5-10%

Novosti koje morate znati

Sustavi koji podržavaju VR (virtualnu stvarnost). Možete se okušati u svijetu VR-a preko platformi HTC Vive i Oculus Quest. Trebat će vam barem jedna grafička kartica srednjeg ranga koje su ulazna razina u svijet VR-a. Model Nvidia RTX 2060 serije ima optimalne performanse. Naravno, VR-ovi novije generacije (HTC Vive Pro ili Pimax) zahtijevaju veće performanse, pa već zahtijevaju jaču grafičku karticu.

Ray tracing

Nvidia je u 2018. godini najavila seriju RTX grafičkih kartica (danas su dostupni i GTX i Titan) za koju je najveće uzbuđenje, osim povećanja performansi, bila pojava podrške ray-tracing tehnologije. Zaključak je da je izvedljivije modelirati refleksiju svjetlosti od objekata različitih materijala i lokacija. Praćenje zraka omogućilo je prikaz još realističnijih uvjeta osvjetljenja u video igrama, ali je to zahtijevalo značajno povećanje performansi na tržištu grafičkih kartica. Unatoč činjenici da je tehnologija na tržištu već neko vrijeme, njezina je rasprostranjenost još uvijek u povojima.

Besplatna dostava
Za sve narudžbe iznad 400 €
Podrška 24/7
Stojimo Vam na raspolaganju
Garancija
Minimalno 1-godišnja garancija
100% Sigurno plaćanje
Jednokratno i obročno plaćanje karticama