Team Media

Kupnja računala: Što predstavljaju skraćenice specifikacija?

Kupnja računala može biti dosta zbunjujuća ako nismo upućeni u značenje specifikacija koji se ističu na računalima. Najčešći pojmovi koje susrećemo su FHD, HDMI, SSD, RAM, OS, IPS, LCD, LED, CPU…  U nastavku jednostavnim jezikom objašnjavamo skraćenice!

Želimo vam olakšati život! Naš easy guide za skraćenice je mali šalabahter prilikom kupnje laptopa / računala. Ukratko smo opisali pojmove koje susrećemo kada je riječ o specifikacijama vezanim uz monitore, prijenosna računala  i stolna računala. Pojmovi uključuju rezoluciju, broj piksela, dijagonala zaslona, priključak ili konektor i slično. Više nikad ne morate imati zbunjeni izraz lica i upitnike nad glavom 🙂 Da bismo situaciju dodatno pojednostavili, podijelili smo skraćenice na dvije kategorije. Više u nastavku…

 

Pojmovi vezani uz zaslone

Razlučivost / rezolucija (engl. resolution) je najčešće glavna stavka prilikom odabira monitora za rad. Obično se to pravilo odnosi na obične korisnike računala koji se ne opterećuju s detaljima glede njihovog hardvera.

Rezolucija zaslona, po definiciji, je broj horizontalnih i vertikalnih polja (piksela) na samom zaslonu. Naravno, što je veći broj piksela, to je rezolucija veća. To znači da se na ekranu može prikazivati više informacija, a to rezultira smanjenom potrebom za listanjem gore-dolje.

Piksel (px) u digitalnom svijetu predstavlja jednu točku, najmanji element na površini zaslona, koji od kompletnog broja piksela tvori neku grafičku cjelinu.

FHD (engl. Full HD) označava sliku zaslona sačinjenu od 1920 piksela vodoravno i 1080 okomito (ukupno 2.074.600 (1920 x 1080)). Najpopularnije rezolucije: 8K (7680*4320); 4K, UHD (3840*2160); Full HD, 1080px (1920*1080); 720 px, HD Ready (1280*720).

IPS (engl. In-plane Switching) je tehnologija zaslona. Koristi se za zaslone s tekućim kristalima (LCD). Radi se o tehnološkom rješavanju glavnih ograničenja LCD zaslona matrice s efektom uvrnutog nematskog polja (TN) koji su bili zastupljeni krajem 190-ih.

LCD (Liquid Crystal Display) je skraćenica za nove tanke monitore koji rade na tehnologiji tekućih kristala. LCD monitor pomoću čipova za obradu slike osvježava piksele, svaki posebno ili grupu piksela na kojima se odvijaju promjene. Najviše korištene veličine zaslona su 15, 17, 19 i 21“.

LED (engl. Light Emitting Diode Monitor) je zaslon sa svjetlećom diodom. Takav monitor je suvremeniji i skuplji od LCD tehnologije, te se danas smatra kvalitetnijim.

 

Pojmovi vezani uz računala/laptope

Procesor

CPU (engl. Central Processing Unit), centralna procesorska jedinica, ili jednostavno procesor, je „mozak“ računala. Za izvođenje svih zadataka na računalu, odgovoran je „glavni čip“ – procesor, koji upućuje ostale dijelove računala na rad. Instrukcije mu šalje software, a to su programi koje ste pokrenuli na računalu.

Mjernu brzinu pomoću koje izražavamo CPU nazivamo gigaherc (GHz; herc – jedan u sekundi). i gruba je indikacija broja izračuna koje procesor može obaviti svake sekunde – što je veća brzina, to je veći broj izračuna. Vrste procesora prema brzini:

  • Postoje 32-bitni procesori s manjim brojem izračuna po sekundi, što bi značilo da sporije izvršavaju zadatke i pristupaju manjem kapacitetu RAM-a
  • 64-bitni procesori koji čine većinu današnjih procesora

Primjeri procesora (Intel Core) – Intel i7-10750H; Intel i5-8265U; Intel i3-1005G1; Intel i7-10875H…

Grafička kartica

Grafička kartica (engl. Graphic Card) je šefica prikaza na zaslonu; slika, tekst ili program. Ona čini dio hardvera, a može biti integrirane i zasebne. Na računalo se spaja putem sabirnice (engl. Bus, međuspojnica). Obje vrste grafičkih kartica u sebi sadrže GPU – grafičku procesorsku jedinicu koja je ujedno i najvažniji dio svake grafičke kartice. „Jačina“ grafičke kartice je važna jer ona odlučuje o kvaliteti slike koja će vam se prikazivati na monitoru.

Primjeri grafičkih kartica – NVIDIA: GeForce MX250 Graphics Card; GeForce RTX 2070 mit Max-Q Design; GeForce GTX 1660Ti mit Max-Q Design; i sl.

HDMI (High-Definition Multimedia Interface) je grafički/audio digitalni konektor, koji je danas postao standard. HDMI kabel koristimo za istovremeni prijenos slike i zvuka – sve u jednom. Njime možemo postići prijenos slike visoke (HD) rezolucije.

SSD (engl. Solid-state disk) je uređaj za pohranu podataka. Namijenjen je trajnoj pohrani podataka, kao i tvrdi disk (HDD), ali ima veću brzinu pisanja i čitanja. Nema mehaničke dijelove, koristi sučelje kao i tvrdi diskovi i zbog toga ga je lakše ugraditi i zamijeniti sporije mehaničke diskove.

RAM (eng. Random Access Memory) je fizički hardver koji se nalazi unutar računala. Privremeno pohranjuje podatke i služi kao „radna“ memorija računala kojoj pristupa procesor. Svaki puta kada se pokrene program na računalu, on se učitava s tvrdog diska na RAM. To je zato što je čitanje podataka iz RAM-a znatno brže od čitanja podataka s tvrdog diska (HD- Hard Disc).

Više podataka može biti učitano s tvrdog diska na RAM ako ima više RAM-a u računalo, a to može osjetno ubrzati računalo. Dodavanje RAM-a je učinkovitije za bolje performanse od nadogradnje procesora. Sadržaj RAM-a se briše kada ugasimo računalo, za razliku od tvrdog diska kod kojeg ostaju podaci i nakon gašenja i ponovnog paljenja računala.

Memorijske module možemo kupiti u različitim veličinama – 256 MB, 512 MB, 1 GB, 2 GB, 4 GB, 8 GB.

OS (engl. operating system), operativni sustav je sastavni dio kompjutora. Najpoznatiji Operacijski Sustavi danas su Microsoft Windows (najčešći 10, 10 Pro), iOS (Macintosh) i besplatan Linux  (Ubuntu, Minth, Fedora…).

 

Trebate pomoć/savjet prilikom kupnje laptopa?

Ovdje smo za vas!

info@team-media.hr

Besplatna dostava
Za sve narudžbe iznad 400 €
Podrška 24/7
Stojimo Vam na raspolaganju
Garancija
Minimalno 1-godišnja garancija
100% Sigurno plaćanje
Jednokratno i obročno plaćanje karticama