Kućno kino može predstavljati vrhunski doživljaj za ljubitelje filmova, a uz malo truda ga možete složiti uz opremu koju imate od kuće. Uostalom, tko ne voli gledati filmove u kinu na velikom ekranu sa surround zvukom? Zahvaljujući visokotehnološkim sustavima, možete dovesti doživljaj pravog kina u svoj dom.
Bilo da se radi o rezervnoj spavaćoj sobi ili garaži, uz pomoć prave audiovizualne opreme, svaki se prostor može pretvoriti u izvanrednu sobu za kućno kino. Uz malo truda, možete uživati u Netflix, HBO, Disney+ ili drugim streaming uslugama na puno bolji način nego uz običan TV ili laptop.
Odabir najboljeg mjesta za kućno kino
Obično su garaža, dvorište, spavaća soba ili dnevni boravak najprikladnija područja za postavljanje kućnog kina.
Međutim, stvaranje medijske sobe zahtijeva značajno ulaganje novca, ali i vremena. Dakle, važno je razumjeti različite prednosti i izazove uključene u pretvaranje svakog od ovih područja u fantastičnu medijsku sobu. Podrum je jedno od najidealnijih prostorija u vašoj kući za postavljanje kućnog kina. Omogućuje potpunu izolaciju od vanjskih zvukova, prekomjernog svjetla i smetnji, poboljšavajući vaše iskustvo. Osim toga, možete uživati u omiljenim filmovima i TV emisijama bez ometanja članova obitelji ili susjeda.
Što vam je potrebno za kućno kino?
Četiri elementa ključna su za impresivno filmsko iskustvo, bez obzira na dio doma koji pretvarate u kućno kino. Zaslon, projektor, zvučni sustav i sjedala za kućno kino četiri su osnove koje morate imati na svom mjestu kada dizajnirate svoju prostoriju za medije.
Zaslon i njegov položaj
Veliki zaslon je neizostavan dio vašeg sustava kućnog kina. Veličina platna jednako je važna kao i učinkovitost projektora za kinematografski doživljaj. Međutim, odabir prevelikog zaslona prisilit će vas da okrećete glavu s jedne na drugu stranu kako biste mogli pratiti film, što naravno, nije dobro.
Morate kupiti ekran ili platno koji odgovara veličini vaše sobe i rasporedu sjedećih mjesta u kućnom kinu. Neuzimanje toga u obzir jedna je od čestih pogrešaka kada postavljamo kućno kino. Zaslon se može montirati na zid ili strop, ili čak postaviti na pod, ovisno o vašim zahtjevima.
Visina zaslona trebala bi biti otprilike jedna trećina udaljenosti od zaslona do sjedala u prostoriji za medije. Postavite ga 60-90 cm iznad poda jer je optimalni okomiti kut gledanja u rasponu od 15 do 20 stupnjeva. Pobrinite se da postavite zaslon na zid koji ne prima izravno svjetlo, te pripazite na refleksiju i pojačanje zaslona jer je to također važan faktor koji može značajno utjecati na vaše iskustvo gledanja filmova.
Pojačanje je mjera koja predstavlja refleksiju svjetlosti površine. Zasloni projektora s visokim pojačanjem povećavaju svjetlinu slike koja se reflektira prema gledateljima, što ova platna čini najboljim projektorskim platnima za svijetle prostorije i na otvorenom. Ako želite imati platno projektora za dnevno svjetlo, potrebno vam je ono s visokim pojačanjem od najmanje 1,3 ili više.
Platna koja se mogu ručno razvući idealna su za niskobudžetna i početna kućna kina. Možete ih jednostavno objesiti na zid. Budući da se mogu uvlačiti, također štede na prostoru. Fiksni zasloni mogu održavati relativno čvršću površinsku napetost što dovodi do glatke i jasne slike. Međutim, oni mogu biti malo skuplji. Ukoliko želite uštedjeti, umjesto platna, možete koristiti i običan zid koji je obojan mat bojom.
Odabir projektora i njegovog položaja
Možete koristiti LCD projektor koji ima 1000 ANSI lumena (svjetlina) ili više. Također su najbolji za male i male ekrane. Budući da većina kućnih kina u potkrovlju nema ambijentalnog svjetla, možete koristiti projektor od 1000 do 2000 lumena za visokokvalitetnu sliku.
Određivanje pravog mjesta za postavljanje projektora može biti teško. Projektor treba prikladnu dometnu udaljenost, što je udaljenost između projektora i platna. To može varirati ovisno o proizvođaču i modelu vašeg projektora.
Priručnik za instalaciju projektora obično se sastoji od detaljnih uputa, uključujući domet, i većina modernih projektora dolazi s podesivim optičkim zoom-om, što olakšava podešavanje kvalitete slike.
Postavite projektor u središte prostorije za najbolju kvalitetu slike, ali pazite da nema predmeta na putu jer je svjetlu projektora potrebna jasna linija da dosegne zaslon.
Projektori se mogu lako zagrijati. Provjerite je li vaš montiran u propisno prozračenom prostoru kako biste izbjegli pregrijavanje, koje često skraćuje vijek trajanja žarulje projektora. Najbolje mjesto za postavljanje projektora je strop ili zid.
U svakom slučaju, dobit će odgovarajuću ventilaciju sa svih strana. Također će imati jasnu liniju projekcije. Ako namjeravate montirati projektor na mali stolić, pobrinite se da ga postavite na prednji dio prvog reda u kućnom kinu za jasnu liniju projekcije.
Raspored ozvučenja
Zvučni sustav visoke razlučivosti je potrebno za stvaranje dobrog audio iskustva. Međutim, trebate uzeti u obzir propise o kontroli buke ako ste u stambenoj zgradi. Tipično kućno kino sastoji se od 5.1 surround zvučnog sustava. Možete se odlučiti za sofisticiraniji sustav kao što je 7.1 surround zvuk.
Ako koristite 5.1 surround audio sustav, postavite tri zvučnika i woofer prema prednjem dijelu sobe. Preostala dva zvučnika trebala bi biti postavljena iza vašeg kućnog kina. U slučaju 7.1 sustava, 6. i 7. zvučnik trebali biste postaviti odmah iza gledatelja. Ostatak rasporeda ostaje isti kao kod sustava 5.1.
Veličina zaslona
Veličina zaslona bit će glavni čimbenik u odlučivanju o rasporedu sjedećih mjesta u vašem kućnom kinu. Jednostavna metoda za određivanje minimalne i maksimalne udaljenosti između zaslona i sjedala za kućno kino je da izmjerite vodoravnu duljinu vašeg zaslona i pomnožite je s 2 za minimalnu udaljenost gledanja, i s 5 da biste saznali najveću udaljenost gledanja.
Održavajte udaljenost od najmanje 1,2 metra između glave gledatelja i bočnih zidova, kao i stražnjeg zida. Istu udaljenost treba održavati između gledatelja i surround zvučnika.
Sjedala i njihov raspored
Kada se radi o odabiru vrste sjedala za medijsku sobu, veličina i raspored prostorije bit će glavna briga. Umjesto sjedala možete koristiti i obične stolice i osigurati da su dovoljno udobne za dugo sjedenje. Iako postavljanje udobnog kauča uz stražnji zid rješava problem, prilagođena sjedala koja štede prostor mogu dodati dašak elegancije u prostoriju. Za širu sobu koristite uske naslonjače ili tradicionalne kino fotelje.Pravilan raspored sjedenja u kućnom kinu ključno je za ugodno iskustvo gledanja filmova. Prvo što treba uzeti u obzir je broj ljudi koje želite smjestiti u svoju kino sobu.
Veličina, oblik i boja sjedala u medijskoj sobi mogu varirati ovisno o vašem ukusu, a možda ćete morati dodati prilagođena sjedala za kućno kino. Na primjer, ako imate djecu, možda će vam trebati mala sjedala u medijskoj prostoriji sa šarenim presvlakama.
U svakom slučaju, možete složiti svoje kvalitetno kućno kino uzimajući u obzir naše smjernice i uz mali budžet.