Pitate se kako konfigurirati idealno računalo, ali ne znate odakle početi? Napravili smo korak-po-korak vodič za vas da vam konfiguracija računala bude što jednostavnija. Proces može biti iznenađujuće lagan ako slijedite upute korak po korak.
Odabir pravih komponenti je ključan, stoga vam toplo preporučujemo da prvo pogledate razne procesore i grafičke kartice. Nakon što ste nabavili sve potrebne komponente, konfiguriranje može početi. Ako sastavljate svoje prvo računalo, svakako provedite barem cijelo poslijepodne u procesu kako ne biste morali žuriti. Ne žurite i budite oprezni!
Postoji mnogo načina za sastavljanje računala, ali jednu stvar vrijedi pojasniti: ne preporučujemo da dijelove odmah ugradite u kućište računalo! Ako nemate previše iskustva u ovom području, bolje je prvo spojiti glavne komponente, a zatim provjeriti funkcionira li sve.
Ugradnja procesora
Ovaj korak je vjerojatno najteži dio cijelog procesa montaže. Igle u utoru su vrlo osjetljive, stoga pazite da ih ni na koji način ne oštetite (ni u kojem slučaju ih ne povlačite, stiskate ili lomite). Popravak oštećenih igala vrlo je kompliciran postupak, a u tom slučaju procesor gubi jamstvo. Najprije otvorite utoru pomoću mehanizma za otvaranje (pogledajte priručnik matične ploče za detalje). Ako bolje pogledate utor procesora, možete vidjeti da oba elementa imaju podudarne ureze.
Ovi urezi jamče da se procesor može umetnuti samo na jedan način. Primijetite da se i na procesoru i utoru nalazi mala strelica koja vam točno govori u kojem smjeru da umetnete procesor u utor. Pažljivo pričvrstite procesor na mjesto tako da stane pri prvom pokušaju. Nemojte koristiti silu; ako smatrate da ne pristaje kako treba, jednostavno izvadite i pokušajte ponovno.
Neke matične ploče su opremljene integriranim procesorom, što znači da nema potrebe čekati zaseban CPU jer je on tvornički ugrađen u matičnu ploču.
Za razliku od Intelovih procesora, iglice na AMD-u nalaze se izravno na samom procesoru, pa se njime treba još pažljivije rukovati, što ga čini lakšim i manje rizičnim za umetanje. Otvorite utor pomicanjem poluge za zaključavanje u okomiti položaj, umetnite procesor u utor prema strelicama (kao kod Intela, za detalje pogledajte priloženi korisnički priručnik), a zatim zatvorite utor pomicanjem poluge vodoravno. Umetnite procesor izuzetno pažljivo, bez ikakvog pritiska.
Ugradnja hladnjaka
Slijedite upute u vodiču. S Intelovim procesorima 6. i 7. generacije budite vrlo oprezni i provjerite jesu li svi vijci dobro zategnuti. Nemojte žuriti, dobro pazite na ono što radite i zategnite vijke dijagonalno. Ovi procesori opremljeni su iznimno tankim tiskanim konektorima i skloni su deformaciji u kutovima.
Ugradnja RAM memorije
Način umetanja memorije može se razlikovati ovisno o vrsti i modelu matične ploče. Neke matične ploče imaju samo dva utora, dok druge imaju više memorijskih utora. Za matične ploče s dva utora je to lakše, samo trebate umetnuti memoriju u jedan, dok se za matične ploče s četiri utora preporučuje ugradnja najmanje dva RAM modula za dvokanalni rad. Pogledajte korisnički priručnik matične ploče kako biste bili sigurni koja se memorija nalazi u kojem utoru. Modul mora čvrsto stati u utor.
Ugradnja grafičke kartice
Većina modernih grafičkih kartica prilično je teška, pa je važno da budu stabilne tijekom instalacije. U većini slučajeva za umetanje grafičke kartice koristi se prvi PCI-E 16x utor – najbliži je CPU utoru. Ako imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica, pogledajte priručnik matične ploče.
Spajanje SSD / HDD pogona
Spojite SATA kabel iz SATA priključka na matičnoj ploči na priključak SSD ili HDD disk. pronađite kabel za napajanje iz PSU-a koji odgovara drugom portu SSD/HDD-a. Jedan kabel za napajanje trebao bi imati dva priključka tako da bi jedan kabel trebao služiti i za SSD i za HDD.
Spajanje PSU-a na matičnu ploču
Primarni zadatak jedinice za napajanje (PSU) je osigurati napajanje vaše matične ploče. To se radi preko 20-pinskog ili 24-pinskog konektora. 24-pinski kabel je kompatibilan s matičnom pločom s 20 pinova, a često se ovaj kabel može podijeliti na 20 i 4 pinski. Kako biste bili sigurni da sve radi, spojite matičnu ploču (24-pinski ATX) i napajanje procesora (8-pinski EPS). LED na dnu matične ploče treba zasvijetliti. Neke matične ploče zahtijevaju 4-pinski EPS, dok druge zahtijevaju 8 + 4 EPS ili čak 2 x 8 16-pinski EPS.
Testiranje sastavljenih PC komponenti
Ako vaša matična ploča nema namjenski gumb “Power” ili “Start”, morat ćete spojiti dvije PWR SW LED diode da biste je uključili. Nije tako komplicirano, sve što vam treba je odvijač. Ako imate sliku i uspjeli ste ući u UEFI (bivši BIOS), vjerojatno ste već na pravom putu. U ovom trenutku možete instalirati operativni sustav ili instalirati komponente u kućište, a instalaciju operacijskog sustava možete ostaviti za kasnije.
Instalacija operacijskog sustava i testiranje stabilnosti
Nakon što ste obavili većinu posla, vrijeme da instalirate operativni sustav, odnosno Windows 10, jer bi sve prethodne verzije bile gubitak novca i vremena, oko čega se i najugledniji proizvođači procesora slažu. Windows 7 i 8.1 su zastarjeli.
Ako instalirate Windows 10 doma, imate dvije mogućnosti: instalacijski DVD ili USB flash pogon za podizanje sustava. Druga opcija je obično znatno brža, pogotovo ako je koristite preko USB 3.0. Ako sve prođe dobro, možete se prijaviti na svoj Windows račun za manje od 15 minuta. Vaša konfiguracija računala je uspješno završena.
Konfiguracija računala – nekoliko korisnih savjeta
- Pažljivo razmislite o izboru napajanja, jer je ono najvažnija komponenta vašeg računala i ima značajan utjecaj na život cijelog vašeg sustava. Preporučujemo korištenje Seasonic izvore napajanja, koji se odlikuju visokom kvalitetom, dugim vijekom trajanja i iznimno niskim stopama kvarova. Unutar toga, birajte između “modularnih” izvora napajanja koji imaju potpuno odvojive kabele. Kao rezultat toga, uvijek biste trebali koristiti samo kabel koji vam je stvarno potreban.
- Obratite posebnu pozornost na odabir kućišta! Ako želite kupiti izdržljive dijelove računala, isplati se uložiti u kućište koje ima filter za prašinu, atraktivan dizajn i ventilator koji osigurava učinkovit protok zraka. Jeftinija kućišta imaju tendenciju nakupljanja prašine i nisu vrlo učinkovita u strujanju vrućeg zraka, što može oštetiti komponente računala i smanjiti njihov vijek trajanja. Također vam je potrebno pažljivo odabrano kućište ako želite sastaviti računalo koje radi što tiše.
- Vaše računalo dolazi s puno žica, tako da vam ne škodi pribor za upravljanje kabelima. Ako ništa drugo, svakako nabavite barem neke vezice za kabele.