Team Media

Kako izabrati pravi procesor za vaše računalo?

Danas zaista možemo birati između raznih vrsta i tipova procesora, a ponuda je tipično kaotična. Iako većina procesora dolazi od samo dva proizvođača – Intel i AMD, odabir pravog CPU-a (Central Processor Unit) nije nimalo lak zadatak. Odabir grafičke kartice je, s druge strane, mnogo manje delikatan problem, ali je uz ostale komponente usko povezan s odabirom procesora. Prvi korak je da razmislite o tome pred kakve ćete zadatke staviti CPU. 

Koji procesor kupiti? – čitanjem ovog članka dobit ćete puno jasnije smjernice.

 

Prilikom kupnje procesora za računalo, morate si postaviti sljedeća pitanja:

 

  1. Za što biste ga prvenstveno koristili (igrice ili posao? Ako igrate, kakve su to igre?)
  2. Opis vaše točne konfiguracije  – matična ploča, grafička kartica, monitor (rezolucija i osvježavanje slike), napajanje itd.
  3. Koliko ste spremni potrošiti na procesor?
  4. Želite li ga overclockirati ili ne?

 

Najvažniji parametri procesora

Performanse procesora

Važno je znati da najskuplji hardver nije uvijek najbolji izbor, i to najviše vrijedi za procesore. Uvijek biste trebali odabrati svoj procesor na temelju toga koju snagu trebate i što ćete koristiti. Ako sastavljate uredsko računalo za surfanje internetom i rad s Microsoft Officeom, ne treba vam skup procesor koji ima puno jezgri i logičkih thread-ova. Bila bi to loša i neiskorištena investicija.

Međutim, ako slažete računalo za igranje igara, glavni zadatak procesora bit će rad s grafičkom karticom i obrada slikovnog sadržaja stvorenog grafičkom karticom. U slučaju da CPU ne može pravilno izvršiti ovaj zadatak, grafička kartica će biti spora, čineći ulaganje u skupu karticu besmislenim. Količina potrebne CPU snage prvenstveno je određena performansama vaše grafičke kartice, ali uvelike ovisi i o rezoluciji koju želite igrati te o specifičnim zahtjevima igre.

Namjena procesora

Ako niste gejmer i koristite svoje računalo za pregledavanje weba, gledanje filmova i videozapisa ili slušanje glazbe, slabiji procesor će biti dovoljan. Prije svega, provjerite ima li odabrani CPU IGP (integrirani grafički čip) kako ne biste morali nepotrebno kupovati grafičku karticu. Većina malih Intelovih procesora s 1151 socketom opremljena je IGP-om. Iznimke su modeli koji završavaju na KF.

 

Česti gejming i igranje na profesionalnoj razini

Ako se ozbiljno bavite igranjem i niste spremni na kompromise, sigurno ste u grupi igrača koji žele samo najbolje. Jedna od dobrih kartica na tržištu je Nvidia GeForce RTX 3080, za koju je potreban sličan moćan procesor AMD Ryzen 95950X s 12 jezgri i 24 logičkih niti (threadova) sposoban za brzine do 4.80 GHz, a za njim ne zaostaje previše ni Intel Core i9-10900X. Međutim, ako želite oduševiti svoje pratitelje i obožavatelje video zapisima igara, možda ćete htjeti pogledati malo dalje i potražiti još jači procesor.

AMD procesor

Najprofesionalniji igrači imaju takozvani dual PC set-up: zasebno računalo za igranje igara, koji obično radi na Intelovom procesoru, i zaseban stroj s AMD procesorima za streaming i postprodukciju.

 

Računalo za posao – visoke performanse

Ako vam je potrebna velika količina računalne snage kako biste svoj posao obavili nesmetano, vrlo moćan procesor će zasigurno biti pravi izbor za vas. Najvažnija stvar koju trebate biti svjesni je da znate kako vaš softver koristi CPU, jezgre i logičke niti. U mnogim slučajevima softver ne može koristiti više logičkih niti zbog ne samo zastarjelog dizajna već i prirode izračunavanja. Na primjer, softver kao što je Solidworks, R, Mathlab, neki Adobe programi i mnogi drugi softverski programi ne mogu koristiti više od jedne niti. Za ove programe, procesor s najvećom mogućom frekvencijom i IPC (instrukcija po ciklusu) performansama bit će dobar izbor.

 

Ako se većina zadataka koje obavlja vaše računalo poziva single-thread, tako da koristite samo jednu logičku nit, možda ćete htjeti odabrati procesor po pristupačnoj cijeni Intel Core i5-10400F, koji može raditi na frekvencijama do 4,3 GHz pod intenzivnom upotrebom. Ako koristite samo jednu logičku nit, procesor će biti izložen minimalnom opterećenju, tako da može postići vrlo visoke brzine takta. 

CPU
Intel Core i5

Ako se dio vašeg rada zove multithread, pa ako koristite više od jedne niti u nekim radnim fazama, 8 jezgri, 16 logičkih niti i visoka frekvencija sigurno vas neće iznevjeriti.

Nešto bolji konkurent gore predstavljenom Intelovom procesoru u našoj ponudi je AMD Ryzen 7 3800X, koji nudi 8 jezgri i 16 niti. Ryzen 7 3800X nudi bolju mješavinu performansi s jednim i više niti od Intelovih konkurentskih čipova.

 

Kompatibilnost i ostale komponente

Prilikom odabira procesora potrebno je uzeti u obzir nekoliko čimbenika koji izravno utječu na rad procesora. Najvažnija stvar je kompatibilnost između procesora i matične ploče. Drugi ključni faktor je ostali hardver, koji treba odabrati tako da procesor može ispravno funkcionirati te ga ništa ne bi smjelo usporavati ako je to moguće.

Sastavni dio rada procesora je memorijski podsustav koji mora raditi na zadanoj frekvenciji i postići određeno kašnjenje kako bi procesor u cjelini ispravno funkcionirao. Za Intelove procesore zadana frekvencija RAM-a proizvođača je 2666 MHz, za AMD Ryzen procesore 3000 ili 3200 MHz, što znači da se ne preporučuje rad procesora na nižoj frekvenciji.

Zadnje, ali ne i manje važno, bitno je odabrati pravi izvor napajanja, ne samo u smislu kapaciteta već i u pogledu kvalitete. Loša napajanja ne daju dovoljno učinkovit i stabilan napon. Učinkovita napajanja viših serija Gold, Platinum i Titanium su adekvatna. Važno je u svoj odabir uključiti određenu količinu rezervnog kapaciteta kako napajanje ne bi radilo sa 100% snage, da ne bi došlo do preopterećenja. Preopterećeno napajanje je bučno, manje učinkovito i možda neće osigurati stabilan napon koliko je potreban moćnom procesoru, pogotovo ako je procesor taj koji ga preopterećuje.

 

Besplatna dostava
Za sve narudžbe iznad 400 €
Podrška 24/7
Stojimo Vam na raspolaganju
Garancija
Minimalno 1-godišnja garancija
100% Sigurno plaćanje
Jednokratno i obročno plaćanje karticama