Team Media

Savjeti za poboljšanje bežične mreže u domu ili uredu

Stabilna i brza bežična mreža osnovni je uvjet za nesmetano obavljanje svakodnevnih aktivnosti, bilo da radite, učite, igrate igre ili streamate omiljeni sadržaj. Kvaliteta interneta može biti presudna u održavanju produktivnosti i povezivanja, ali mnogi se suočavaju s različitim problemima.  Ako i vi osjećate da je vaš Wi-Fi postao spor, dobra vijest je da postoji mnogo načina za poboljšanje bežične mreže u domu ili uredu. Problemi poput usporenog surfanja, prekida signala, teškoća s pristupom streamingu i takozvanih “mrtvih zona” mogu biti frustrirajući, posebno kada utječu na radne obaveze. Srećom, jednostavnim trikovima možete povećati brzinu, stabilnost i doseg svoje mreže.

Položaj rutera

Položaj rutera igra ključnu ulogu u kvaliteti bežične mreže. Njegovo pravilno postavljanje može značajno poboljšati brzinu i pokrivenost Wi-Fi signala. Za optimalne rezultate, smjestite ruter na centralno i povišeno mjesto, daleko od zidova, metala, ogledala i drugih prepreka koje mogu ometati signal. Također, držite ruter dalje od uređaja poput mikrovalnih pećnica ili bežičnih telefona, jer oni često uzrokuju smetnje. Pravilnim pozicioniranjem rutera možete proširiti domet i smanjiti “mrtve zone” unutar prostora. Time ćete osigurati stabilniji i brži Wi-Fi u cijelom domu ili uredu. Osim toga, ako ruter ima više antena, pozicioniranje antena u različitim smjerovima može poboljšati raspon signala u okruženju. Na primjer, usmjeravanje jedne antene vertikalno, a druge horizontalno, može omogućiti bolju pokrivenost na različitim katovima ili u različitim dijelovima prostorija

Redovito ažuriranje firmwarea rutera

Jedan od koraka za poboljšanje bežične mreže je i redovito ažuriranje firmwarea.  Proizvođači redovito objavljuju ažuriranja koja poboljšavaju performanse i dodaju nove značajke, a većina novijih rutera nudi opciju za jednostavno ažuriranje unutar administrativnog sučelja – dovoljno je pritisnuti gumb za nadogradnju.  Stariji modeli, međutim, često zahtijevaju ručni proces. U takvim slučajevima potrebno je posjetiti službenu web-stranicu proizvođača, preuzeti najnoviji firmware s odjeljka za podršku i prenijeti ga putem sučelja rutera. Čak i ako vaš Wi-Fi trenutno radi bez poteškoća, redovito ažuriranje firmwarea može unaprijediti performanse i sigurnosne postavke vaše mreže.

Provjera žičane internetske veze

Ova provjera zapravo pomaže identificirati je li problem u samom internetu ili u Wi-Fi vezi. Najprije povežite svoje računalo izravno na ruter pomoću Ethernet kabela i provjerite brzinu i stabilnost internetske veze. Ako je žičana veza stabilna i brza, to znači da problem najvjerojatnije leži u bežičnom prijenosu.  Primjerice, u položaju rutera, kanalima ili interferenciji. Kada provjeravate žičanu vezu, preporučuje se i resetiranje rutera kako biste osvježili mrežne postavke.

Upotreba dual-band rutera

Upotreba dual-band rutera može značajno poboljšati kvalitetu bežične mreže, jer vam omogućuje korištenje dviju različitih frekvencija – 2.4 GHz i 5 GHz. Frekvencija od 2.4 GHz nudi širu pokrivenost i bolje prolazi kroz zidove, što je čini idealnom za veće prostore i uređaje koji su dalje od rutera. S druge strane, 5 GHz pruža veću brzinu prijenosa podataka, ali ima manji domet i teže prolazi kroz prepreke, što ga čini savršenim za uređaje koji su bliže ruteru. Zbog toga što se ne nosi dobro s preprekama i udaljenostima neće signal toliko daleko dosegnuti kao kod 2,4 GHz.

Korištenjem dual-band rutera možete raspodijeliti uređaje prema njihovim potrebama: povežite uređaje koji zahtijevaju brzi prijenos podataka (poput računala ili konzola za igranje) na 5 GHz, dok ostale uređaje poput pametnih telefona ili kućnih uređaja možete povezati na 2.4 GHz. Ovaj pristup smanjuje zagušenje mreže i omogućava optimalne performanse, što rezultira stabilnijom i bržom Wi-Fi mrežom u cijelom domu ili uredu.

Praćenje opterećenja mreže

Ova metoda za poboljšanje bežične mreže podrazumijeva praćenje uređaja i aplikacija s ciljem identifikacije koji uređaji najviše opterećuju mrežu. Mnogi moderni ruteri imaju ugrađene opcije za praćenje mrežnog prometa, omogućujući vam da vidite koji uređaji troše najviše podataka i u kojem trenutku. Ako vaš ruter nema tu funkciju, možete koristiti aplikacije ili softver za mrežni nadzor kako biste dobili detaljan uvid u potrošnju podataka. Kada prepoznate uređaje koji opterećuju mrežu, možete ih premjestiti na drugu frekvenciju (2.4 GHz ili 5 GHz) ili ograničiti njihovu upotrebu.

Zamjena antene

Mnogi ruteri dolaze s osnovnim antenama koje možda neće pružiti optimalan domet ili snagu signala. Situaciju možete poboljšati instalacijom jačih ili usmjerenih antena. Ako vaš router koristi unutarnju antenu, dodavanje vanjske bilo bi dobra ideja jer obično šalje jači signal. Usmjerene antene, na primjer, fokusiraju signal u određenom smjeru, čime se povećava domet i snaga u toj pravcu. S druge strane omnidirekcijske antene šire signal u svim smjerovima. Usmjerena antena obično je bolja opcija jer su izgledi da nemate slabih točaka u svojoj mreži u svakom smjeru. Vanjsku antenu trebate okrenuti u smjeru vaše slabe točke i ona će prikladno emitirati signal. Pojedinosti o tome što kupiti potražite na web stranici proizvođača svog routera.

 

Ovo su jednostavni koraci za poboljšanje bežične mreže u vašem domu ili uredu. Primjenom savjeta ne samo da ćete poboljšati brzinu internetske veze, već ćete također postići veću stabilnost i pouzdanost mreže. Ne dopustite da vas smetnje spriječe u uživanju u internetu. Uz malo truda i optimizacije, možete osigurati stabilnu i brzu mrežu koja će zadovoljiti sve vaše potrebe.

Besplatna dostava
Za sve narudžbe iznad 400 €
Podrška 24/7
Stojimo Vam na raspolaganju
Garancija
Minimalno 1-godišnja garancija
100% Sigurno plaćanje
Jednokratno i obročno plaćanje karticama